Šta je perut? Perut je pojava ljuspica na poglavini kao rezultat otpadanja nagomilanih izumrlih ćelija kože zbog bržeg stvaranja novih a slabijeg odbacivanja starih.

Perut je jedna od najčešćih dermatoloških dijagnoza a pogađa i žene i muškarce.

Stvaraju se ljuspice na temenu koje otpadaju, mogu biti manje ili veće, suve ili masne, beličaste ili žućkaste.

Postoji dve vrste peruti-suva i masna.

Na različit način pristupamo lečenju .

Masna perut je česta kod seboreje-pojačanog rada lojnih žlezda i odlikuje se nastankom debljih, žućkastih ljuspica koje se teže odvajaju od podloge na kojoj se nalaze. Često postoji crvenilo poglavine,svrab i iritacija. Ljuspice se javljaju i između obrva i iza ušiju.

Za zdravu kosu balans mikrobioma-prirodnih stanovnika kože je ključan-balans bakterija i gljivica. Gljivica iz roda Mallassezia se pojačano umnožava u ovakvim uslovima. Ona se hrani prirodnim lipidima-sebumom, dovodi do njegove razgradnje i nastanka Oleinske kiseline koja je okidač za iritaciju skalpa i posledično ljuspanje. Tako nastaje dermatitis koji mora da se leči.

Suva perut se javlja kao tanke beličaste ljuspice koje lako otpadaju i viđamo ih na garderobi na ramenima najčešće.Posledica je velikog isušivanja kože glave zbog suvoće vlasišta, korišćena agresivnih šampona i preparata, upotrebe hemikalija (farbe,sredstva za peglanje kose, ispravljanje dlake), prečestog pranja kose,korišćenja pegla za kosu… Češća je zimi zbog isušivanja. Hemikalije kao sulfati, parabeni, silikoni mogu veoma isušivati poglavinu.

Postoje šamponi prilagođeni za tretman masne i suve peruti. Može se desiti da kod istog pacijenta imamo oba problema. Pristup lečenju se razlikuje ukoliko postoji i izražena seboreja.

Šamponi za lečenje peruti sadrže uglavnom selen disulfid, salicilnu kiselinu, ihtiol, cink pirition… Kao dodatak za hidrataciju i protiv isušivanja imaju glicerol kao sastojak kao i one koji regulišu keratoregulaciju-stvaranje izumrlih ćelija i njihovo otpadanje .

Ponekada kada je mikrobiom toliko narušen potrebno je uvesti lekove protiv gljivica kao što je napr. ketokonazol šampon. U većini slučajeva preporuka je da se kosa père tretmanskim šamponima tri puta nedeljno 4-6 nedelja do izlečenja. Za održavanje rezultata se preporučuje pranje jednom nedeljno a ostalim danima pranje blagim šamponima koji ne narušavaju mikrobiom vlasišta.

Za sve duge i uporne probleme potrebno je obratiti se dermatologu.

Nekada je perut u kosi znak postojanja psorijaze.

Za dravu kosu i vlasište je ključan očuvan nenarušen mikrobiom. Nekada i stres, zagađenje, umor, hormoni mogu da naruše idealne uslove i izazovu perut.

Problemi opadanja kose takođe mogu biti vezani za postojanje peruti i stvaranje naslaga koje ometaju normalan rast dlake i oštećuju je,istanjuju.

Danas postoji širok asortiman tretmanskih šampona koji daju odlične i dugoročne rezultate.